Obóz w Niechorzu 2014


Foto wspomnienia

Krótka relacja

Tegoroczny obóz dla rodzin z młodzieżą niepełnosprawną, odbył się w dniach 11-24 sierpnia  w Niechorzu, położonym na malowniczym środkowym wybrzeżu. Ośrodek Marta, który nas gościł po raz drugi, był bardzo przyjaznym miejscem pobytu. Bliskość morza, basen w ośrodku, przyjazny personel i wspaniałe, urozmaicone jedzenie sprzyjały wypoczynkowi i dobrej atmosferze, pomimo niezbyt słonecznej pogody.

W programie dnia były poranne spotkania, osobne dla rodziców i niepełnosprawnej młodzieży. Młodzież miała terapię zajęciową, na którą składały się śpiew, lekcja biblijna ilustrowana scenkami wykonanymi przez podopiecznych oraz zajęcia plastyczne.

W obozie uczestniczyło 45 osób, w tym 16 osób niepełnosprawnych, z czego dwie z Chociwla. Obóz miał charakter chrześcijański, jako że organizatorem było Duszpasterstwo Osób Niepełnosprawnych i ich Rodzin działające przy Zborze Kościoła Chrześcijan Baptystów w Chociwlu.   Uczestnicy pochodzą z różnych wyznań chrześcijańskich i  przyjechali  z różnych stron Polski, w tym Warszawy, Radomia, Lubelszczyzny  i Śląska, ale także z zagranicy – z Wielkiej Brytanii.

Coraz częściej osobie niepełnosprawnej towarzyszą oboje rodzice. Cieszy udział ojców, którzy we wcześniejszych obozach brali udział sporadycznie.  W tym roku dwoje uczestników było bez rodziców, pod opieką członków kadry.

Kadrę stanowili zarówno stali pracownicy, jak i nowi pomocnicy- opiekunowie. Kierownik turnusu – Pastor Kościoła Chrześcijan Baptystów w Chociwlu Henryk Kufeld – czuwał nad całością obozu. Biblijne wykłady dla  rodziców prowadził w tym roku Leszek Wrzecionko, ojciec niepełnosprawnego Bartka. Tematem było Odpocznienie w Bogu. Zagadnienie to bliskie jest sercu utrudzonych rodziców. Anna Zamkowska z Radomia prowadziła lekcje biblijne. Agnieszka Górecka z Żyrardowa  przygotowywała i prowadziła zajęcia plastyczne oraz gry i zabawy ruchowe. Maria Kufeld prowadziła z młodzieżą śpiew i naukę piosenek chrześcijańskich, a pomagał jej Igor Niwiński. Witold Zamkowski z Radomia był zaangażowany w opiekę nad chłopcami. Jako dojrzały chrześcijanin służył również rodzicom wsparciem duszpasterskim.  Natalia Trojanowska z Wrocławia i Caroline Berger ze Szwecji wspaniale wspierały Anię i Agnieszkę w prowadzeniu zajęć. Igor, Natalia i Caroline (młodzi opiekunowie) chętnie zabierali niepełnosprawną młodzież na spacery, dając rodzicom czas na odpoczynek.

Dodatkową atrakcją turnusu była wycieczka kolejką wąskotorową, połączona ze zwiedzaniem Trzęsacza.

Turnus stanowił też dobrą okazję do zachęcania rodziców do współpracy i dzielenia się z nimi naszymi wizjami i potrzebami, co spotkało się z nadspodziewanie dobrym odzewem.

Przygotowała Anna Zamkowska